Αληπασαλή Φωτεινή

Αποφοίτησε από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Θεσσαλονίκης,
του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το 1985. Έλαβε το μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στη "Φυσική Δραστηριότητα και Ποιότητα Ζωής", από το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του ΤΕΦΑΑ Θεσ/νίκης το 2012 και το μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην "Κινησιολογία", από το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του ΤΕΦΑΑ Σερρών το 2013. Είναι υποψήφια διδάκτορας από το 2013 με τίτλο "Η επίδραση των στατικών και δυναμικών διατάσεων στα βιομηχανικά χαρακτηριστικά της μυϊκής δύναμης, της αλτικής ικανότητας και της ταχύτητας στην πετοσφαίριση". Από το 2013 έως το 2015 δίδαξε το μάθημα της Πετοσφαίρισης  στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών και Θεσσαλονίκης. Το πεδίο των ενδιαφερόντων της περιλαμβάνει τη βιομηχανική της πετοσφαίρισης και την ευκαμψία. Τώρα ασχολείται με την αξιολόγηση των μετρήσεων του διδακτορικού της και διδάσκει στο ΤΕΦΑΑ Θεσ/νίκης.