Χαλατζογλίδης Γεώργιος

Αποφοίτησε από το Τμήμα Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1989. Έλαβε τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στις Σπουδές στην Εκπαίδευση (e-learning, Διδακτική των Φυσικών Επιστημών, εκπαίδευση ενηλίκων)  από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο το 2011. Είναι υποψήφιος διδάκτορας από το 2014 με τίτλο "Διαχρονικές μεταβολές της μηχανικής του Αχίλειου τένοντα σε παιδιά προεφηβικής και εφηβικής ηλικίας". Από το 1991 διδάσκει Φυσική, Βιολογία και Χημεία και είναι καθηγητής σε Γενικό Λύκειο Συμμετείχε στην ερευνητική ομάδα του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «The Pathway to Inquiry Based Science Teaching» (2010). Το πεδίο των ενδιαφερόντων του περιλαμβάνει τη Φυσική του ανθρωπίνου σώματος και τη Βιομηχανική των κάτω άκρων. Τώρα ασχολείται με εργαστηριακές μετρήσεις πάνω στις μηχανικές ιδιότητες του Αχίλλειου τένοντα και υπολογιστικές μεθόδους στη Βιομηχανική.