Λαζάρου Λάζαρος

Ο Λάζαρος Λαζάρου είναι πτυχιούχος φυσικοθεραπείας, του Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος στη Θεσσαλονίκη. Έχει μετεκπαιδευθεί στη μυοσκελετική και νευρολογική φυσικοθεραπεία στη Μ. Βρετανία, στο Πανεπιστήμιο του Keele, από όπου έλαβε το μεταπτυχιακό του δίπλωμα (MSc). Είναι υποψήφιος Διδάκτορας στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού στις Σέρρες, του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου. Εμφανίζει έντονη συγγραφική δραστηριότητα, και είναι κριτής σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά του εξωτερικού και της Ελλάδας, με δείκτη σημαντικότητας. Έχει αναρτήσει ανακοινώσεις και έχει συμμετάσχει ως ομιλητής σε συνέδρια και ημερίδες φυσικοθεραπείας, φυσικής αγωγής και αθλητισμού. Στο παρελθόν, έχει εργαστεί σε κέντρο αποκατάστασης και σε εργαστήριο φυσικοθεραπείας. Τα τελευταία πέντε χρόνια, εργάζεται στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης, ως καθηγητής Ανατομίας, Κινησιολογίας, Ηλεκτροθεραπείας και Έρευνας. Έχει διατελέσει συντονιστής κλινικής άσκησης για τους φοιτητές της φυσικοθεραπείας. Τα τελευταία δύο χρόνια είναι Aκαδημαϊκός Yπεύθυνος Φυσικοθεραπείας BSc, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιου East London.