Κακούρα Ελένη

Η Κακούρα Ελένη γεννήθηκε στα Ιωάννινα το Νοέμβριο του 1988. Το Νοέμβριο του 2010 έλαβε το Πτυχίο Φυσικοθεραπείας από το Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Θεσσαλονίκης (ΑΤΕΙΘ). Το 2012 ολοκλήρωσε το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Ειδίκευσης στη “Νευρολογική Αποκατάσταση” στο τμήμα Επιστημών Υγείας του Brunel University,του Λονδίνου. Η μεταπτυχιακή της διατριβή αφορούσε την επίδραση του διακρανιακού συνεχούς ρεύματος ανοδικής μορφής στην κινητική εκμάθηση δεξιοτήτων του μη κυρίαρχου χεριού, Σύγκριση νέων και ηλικιωμένων. Είναι υποψήφιος διδάκτορας από το 2014 στο τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) Σεερών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).Από το 2012 έως το 2014 εργάστηκε ως Φυσικοθεραπεύτρια στο Ιατρικό Κέντρο Βορείου Ελλάδος ΣΕΓΑΣ, κλινικά, διδακτικά και ερευνητικά. Από το 2014 έως σήμερα εργάζεται ως καθηγήτρια Φυσικοθεραπείας στα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια του Ομίλου Ξυνή. Έχει συγγράψει ερευνητικές εργασίες σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια.Είναι μέλος του Πανελλήνιου Φυσικοθεραπευτικού Συλλόγου Ελλάδας (ΠΣΦ).