Σπηλιοπούλου Στυλιανή

Αποφοίτησε από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 2004. Έλαβε τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Άσκηση και Υγεία από το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών το 2006. Έλαβε το διδακτορικό της δίπλωμα το 2012 με τίτλο "Οι επιπτώσεις διαφόρων τύπων προπόνησης στις μηχανικές ιδιότητες, στα νευρικά και μυοσκελετικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου". Tο 2008 δίδαξε το μάθημα του «Προπονητικός σχεδιασμός για Μαζικό και Αγωνιστικό Αθλητισμό με Η/Υ» στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών. Είναι συγγραφέας αρκετών διεθνών δημοσιεύσεων και υπήρξε διεθνής παίκτρια του  softball  καθώς και αθλήτρια της ακροβατικής γυμναστικής για αρκετά χρόνια. Το πεδίο των ενδιαφερόντων της περιλαμβάνει τις επιδράσεις της προπόνησης στα νευρομυϊκά κυρίως χαρακτηριστικά καθώς και την εφαρμογή της στον αθλητισμό. Τώρα ασχολείται με την έρευνα και την προσωπική εκγύμναση κυρίως στην αποκατάσταση από τραυματισμούς και μετεγχειρητικά.