Κάτης Αθανάσιος

Αποφοίτησε από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 2001. Έλαβε τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Άσκηση και Υγεία από το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών το 2003. Έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα στην Κινησιολογία το 2010 από το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών - Διδακτορικός Κύκλος του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Σερρών με τίτλο διατριβής "Βιομηχανική ανάλυση του σουτ και των αλλαγών κατεύθυνσης στο ποδόσφαιρο". Από το 2001 έως το 2003 δίδαξε το μάθημα του Ποδοσφαίρου και των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών. Είναι συγγραφέας αρκετών διεθνών δημοσιεύσεων και υπήρξε επαγγελματίας ποδοσφαιριστής για αρκετά χρόνια. Το πεδίο των ενδιαφερόντων του περιλαμβάνει την εμ-βιομηχανική του ποδοσφαίρου και την εφαρμοσμένη αθλητική εμ-βιομηχανική. Τώρα ασχολείται με τη μελέτη και την ανάλυση τεχνικών του ποδοσφαίρου.