Κάννας Θεόδωρος

Αποφοίτησε από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 2001. Έλαβε τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Προπονητική Αθλημάτων από το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών το 2004. Έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα (2012) με τίτλο "Οι επιπτώσεις της προπόνησης στα νευροφυσιολογικά και βιομηχανικά χαρακτηριστικά μυοσκελετικών συστημάτων". Από το 2003 έως το 2004 δίδαξε το μάθημα του Κλασικού Αθλητισμού στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Σερρών. Είναι συγγραφέας αρκετών διεθνών δημοσιεύσεων που ασχολούνται με την προπονητική διαδικασία, έχει διατελέσει υπεύθυνος φυσικής κατάστασης σε αρκετές επαγγελματικές ομάδες, ενώ υπήρξε και προπονητής στίβου για αρκετά χρόνια. Το πεδίο των ερευνητικών ενδιαφερόντων του περιλαμβάνει τη προπονητική ομαδικών και ατομικών αθλημάτων καθώς και τη διαδικασία πρόληψης και αποκατάστασης των αθλητικών τραυματισμών. Τον Απρίλιο του 2015 τελειώνει τη μεταδιδακτορική του εργασία που πραγματοποιεί στο ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης υπό την επίβλεψη της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας ΒασιλειάςΧατζητάκη. Επιπλέον, εμπλέκεται σε έρευνες που πραγματοποιούνται στο Εργαστήριο Βιομηχανικής στο ΤΕΦΑΑ Σερρών και αφορούν στις νευρομυϊκές προσαρμογές του μυοσκελετικού συστήματος μετά από την προπόνηση.